物品 "Crafoord Auktioner"

博客文關於 "Crafoord Auktioner"

成交價 "Crafoord Auktioner "

MINIATYRVAS - DAUM.
Art Nouveau. Bukig form med hals. Signerad "Daum Nancy" och med Lorrains kors. Etsat orange och gult glas med emaljmålat landskap. Höjd 8,5 cm. Crafoord Auktioner
GUSTAV BERLIN. 2 st, "Kornfält och små gårdar, Kämpinge", signerad och daterad 1962, landskap med väg, signerad och daterad 1952.
37x45 och 46x54 cm. Crafoord Auktioner
KNUTNA MATTOR, 2 st. Kina och Indien, 238X153 och 180X90 cm.
Båda med traditionellt kinesiska mönster. Crafoord Auktioner
LAGERLÖF, SELMA & SÖDERBERG, HJALMAR m. fl. Parti skönlitteratur.
Bl. a. Gösta Berlings saga av Selma Lagerlöf. F. Hellbergs förlag, Stockholm, 1891. Första uppl. Nära samtida lite skavt halvfranskt band. + Samma; Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige I-II. A. Bonniers förlag, Stockholm, 1906-07. Första upplagan i första tusendet i två välbevarade dekorerade klotband. + Söderberg, Hjalmar; Martin Bircks ungdom, 1901, Doktor Glas, 1905 och Den allvarsamma leken, 1912. 3 originalutgåvor i lite olika band men med omslagen medbundna. + 8 skönlitterära verk till av bl. a. Lagerlöf och Söderberg. Totalt 14 vol. Crafoord Auktioner
KAFFEKOPPAR MED FAT, 2+1 st, porslin med napoleonmotiv.
Omkring 1900 möjligen något senare, Märkta med krönt N. Höjd 10 och 11 cm. Crafoord Auktioner

找住址和電話號碼於 Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se